HAKKIMIZDA

Türkiye Yazarlar Birliği

Türkiye’de en fazla üyeye sahip ve etkili bir yazar kuruluşu olan TYB, siyaset üstü tavrı, demokratik yapısı ve modern teşkilatlanması ile, üyelerinin dışında ülkemizdeki tüm yazar, fikir adamı ve sanatçıların kendilerini ifade edebildikleri bir mesleki kurumdur.

Yazarlar arasında mesleki dayanışmayı geliştirmek ve ülkemizin kültür hayatına yazarların katılımını sağlamak amacıyla 7 Ağustos 1978’de farklı kesimlerden 14 yazar tarafından “Yazarlar Birliği” adıyla kuruldu

1985’te Bakanlar Kurulu kararıyla “Türkiye” adını kullanma hakkını elde etti. 1991’de “Kamu Yararına Çalışan Kuruluş” statüsünü kazandı. Türkiye Yazarlar Birliği’nin üyeleri, çok geniş bir fikri yelpazenin içinden geliyor.TYB serbest yazarları, basın mensuplarını, ilim ve fikir adamlarını, radyo programcıları ile televizyon ve senaryo yazarlarını bünyesinde topluyor.Türkiye Yazarlar Birliği’nin halen; Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Kayseri, Trabzon, Erzurum, Gaziantep, ve Sakarya’da şubeleri ve belli başlı illerimizde 6 temsilciliği bulunmaktadır.

Sürekli Kültürel Faaliyet

Kuruluş tarihinden itibaren mesleki ve kültürel faaliyetlerini; Ankara’daki Genel Merkez Salonunda, İstanbul’daki İstanbul Kültür Merkezi’nde ve Konya’da Kültür Sanat Evi’nde ve şube merkezlerinde gerçekleştiriyor.Halka açık toplantılar ise büyük salonlarda düzenleniyor.

Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en mükemmel ve muhtevalı kültür ve sanat yıllığı, TYB tarafından yayımlanıyor. İlki 1984’te yayımlanan Türkiye Kültür ve Sanat yıllığı, bugün 27 cilde ulaştı. Bu haliyle Türkiye Kültür ve Sanat yıllığı, Türkiye’nin yayını devam eden tek yıllığı olma özelliğine sahip.

Yılın Yazar ve Sanatçıları Değerlendirmesi

 

TYB, ülkemizde sahte şöhret sistemini besleyen ödüllendirmelerden oldukça farklı bir yıllık değerlendirme ile kamuoyuna gerçek değerleri sunuyor.1980’den beri her yıl tekrarlanan yılın yazarları değerlendirmesi birçok gerçek değerin kamuoyuna mal edilmesine zemin hazırladı.

FAALİYETLERİMİZ

Sürekli Kültürel Faaliyet Kuruluş tarihinden itibaren mesleki ve kültürel faaliyetlerini; Ankara’daki Genel Merkez Salonunda, İstanbul’daki İstanbul Kültür Merkezi’nde ve Konya’da Kültür Sanat Evi’nde ve şube merkezlerinde gerçekleştiriyor.Halka açık toplantılar ise büyük salonlarda düzenleniyor. Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı Türkiye’nin gelmiş geçmiş en mükemmel ve muhtevalı kültür ve sanat yıllığı, TYB tarafından yayımlanıyor. İlki 1984’te yayımlanan Türkiye Kültür ve Sanat yıllığı, bugün 27 cilde ulaştı. Bu haliyle Türkiye Kültür ve Sanat yıllığı, Türkiye’nin yayını devam eden tek yıllığı olma özelliğine sahip. Yılın Yazar ve Sanatçıları Değerlendirmesi TYB, ülkemizde sahte şöhret sistemini besleyen ödüllendirmelerden oldukça farklı bir yıllık değerlendirme ile kamuoyuna gerçek değerleri sunuyor.1980’den beri her yıl tekrarlanan yılın yazarları değerlendirmesi birçok gerçek değerin kamuoyuna mal edilmesine zemin hazırladı.